DocCastle Doküman Yönetim Sistemi İçeri – CRYTO Virüsleri Dışarı

Son dönemde her bilişim uzmanı ve bilgisayar kullanıcısının korkulu rüyası haline gelen crypto virüslerine karşı ciddi bir savaş yürütülmekte. Antivirüs ve diğer güvenlik yazılımları bu virüslere karşı sürekli güncelleniyor ve yeni önlemler alınıyor. Ancak tüm çabalara rağmen bu virüsler tarafından mağdur edilen sayısız şirket var.

Bu virüsler nasıl çalışır?

Bu tarz virüslerin temel amacı; bilgisayara bir şekilde konumlanarak tanıdığı tüm dosya türlerini çözülmesi imkânsıza yakın bir şifreleme yöntemi ile kilitlemek ve belirli bir para karşılığı tekrar kullanıma açmaktır.

Peki DocCastle bu virüslere karşı nasıl etki sağlıyor?

DocCastle doküman yönetim sistemi bir güvenlik yazılımı değildir! Doğal olarak bu tarz virüslerin ağınıza veya bilgisayarınıza sızmasını engelleyemez. Ancak virüslerin temel amacı olan önemli bilgi ve belgelerin şifrelenmesini kesin olarak önler.

DocCastle kullanıldığı organizasyondaki tüm bilgi ve belgeleri merkezi bir veri tabanında depolar. Bu sayede virüse karşı aşılması son derece zor bir güvenlik katmanı oluşturur.

Virüse karşı etkileri

Virüs sadece etkilediği bilgisayarda işlem yapabilir, DocCastle tüm belgeleri harici bir sunucu veya bilgisayarda depoladığı için virüs bu dosyalara erişemez.

“Hayır! Bazı virüsler network üzerinde paylaşıma açılmış dosyaları da etkiliyor” dediğinizi duyar gibiyiz. Korkmayın, DocCastle belgeleri dosya sisteminde değil SQL veri tabanında depolar.

“Yine olmadı, SQL veri tabanı dosyalarını herkese tam yetki vererek paylaşıma açmış olabiliriz” diyorsanız? Bunu yapmayacağınızı düşünüyoruz. Ancak bir sebepten dolayı yapmış olsanız bile sunucuda çalışan SQL prosesi dosyalara harici erişime izin vermeyecektir. Yani virüs ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu dosyaları şifreleyemez.

“Peki, virüs direkt sunuca da konumlanırsa? Yani sunucuda çalışırsa” Bu tarz virüsler genelde e-mail yoluyla taşınır ve kullanıcı tarafından maildeki ekin açılıp çalıştırılması gerekir. Sunucu üzerinde böyle bir işlemi deneyimli bir bilişim uzmanının yapmayacağını varsayıyoruz. Ama yine de bir sebepten oldu ve virüs sunucuya bulaştı diyelim. Korkmayın, virüsün saldıracağı SQL veri tabanı dosyaları SQL prosesi tarafından kilitli tutulur ve bir önceki maddede tarif edildiği gibi harici erişime izin verilmez.

Özet

Eğer işletmenizde DocCastle doküman yönetim sistemi kullanıyorsanız bu tarz virüsleri pek dert etmeniz gerekmez. Yine de bu tarz kötü amaçlı virüslere karşı önleminizi almanız gerekecektir, çünkü bu tarz virüslerin tek amacı dosyalarınızı şifrelemek olmayacaktır. Ayrıca sistemde depolamadığınız diğer farklı dosyalar bu virüslerden etkilenebilir. Ancak DocCastle önemli bilgilerinizi güvenli bir ortamda depolayarak ağır bedeller ödemenizi engeller.